تعریف اصطلاح Entity ؛ بیتکوین در اختیار چه کسانی است؟

تعریف اصطلاح Entity ؛ بیتکوین در اختیار چه کسانی است؟

  سوال بنیادی در بین سرمایه‌گذاران بیتکوین وجود دارد و آن سوال هم این است که "چند نفر از بیتکوین استفاده می‌کنند و صاحبان بیتکوین چند نفر هستند؟ "

  در واقع داده‌هایی در گلس‌نود وجود دارد که نشان‌دهنده تعداد آدرس‌های دارای بیتکوین را نشان ‌می‌دهد، اما آیا این میزان آدرس‌ها می‌توانند به ما نشان دهند که چند نفر صاحب بیتکوین هستند؟ جواب منفی است ! علت آن نیز واضح است. آدرس‌های موجود در هر صرافی و در کیف‌پول با یکدیگر متفاوت است و هر کس می‌تواند در چندین صرافی و چندین کیف‌پول آدرسی فعال با موجودی بیتکوین داشته باشد. یا در آن روی سکه آدرس‌هایی هستند که مختص نه یک نفر بلکه چندین نفر یا یک نهاد است مانند صرافی‌ها. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بررسی تعداد آدرس‌ها پاسخی به سوال اصلی ما (چند نفر بیتکوین دارند؟) نمی‌دهد.

به همین منظور معیار Entity-Adjustment بوجود آمده است.

واژه Entity به معنای موجودی یا موجودیت است که ما از آن در بررسی دیتای آنچین بجای واژه فرد/شخص استفاده می‌کنیم. در گلسنود با انجام برنامه‌ریزی‌های پیچیده در نوع خوشه‌ای روی معیار ابتدایی برای بررسی آدرس‌ها به Entity-Adjustment رسیده‌اند. این شاخص به ما کمک می‌کند تخمین دقیق‌تر و نزدیک‌تری به تعداد کاربران دارای بیتکوین برسیم.

باید به این نکته‌ی مهم توجه داشت که در این فرایند ، هدف اصلی حذف عواملی است که نشان‌دهنده‌ی چند آدرس برای یک فرد هستند و برای آدرسی که برای نهاد ها یا صرافی‌هاست چنین فرایندی صورت نمی‌گیرد زیرا که کل نهاد یا مجموعه را به صورت یک شخص حقوقی در نظر گرفته که دارای موجودی مشخص است.

لازم به ذکر است از آنجایی که این معیار بر اساس تحقیقات آماری بدست آمده‌ است با تغییر مقادیر دیتای مورد بررسی قرار گرفته احتمال تغییر دارد، همانطور که تا به الان نقاطی در نمودار در طول زمان دسخوش تغییرات شده است، اما با انجام فرایندهای محاسباتی دقیقی گلسنود این میزان تغییر پذیری به حداقل رسانده است و در حال حاضر این میزان کمتر از 1% است.

 

  معیار Entity-Adjustment دارای چندین زیرشاخه است که شاخص‌های بنیادین در تحلیل آنچین را تشکیل می‌دهند. لیست این داده‌ها را با هم مورد بررسی قرار دهیم :  

1.       Number of new Entities یا تعداد موجودی‌های جدید: تعداد موجودات منحصر به فردی که برای اولین بار در یک تراکنش در شبکه بیتکوین ظاهر شدند.

2.      Entities Net growth یا رشد کل موجودی‌ها: رشد خالص موجودیت های منحصر به فرد در شبکه. این معیار به‌عنوان تفاوت بین موجودیت‌های جدید و موجودیت‌های «ناپدید شده» (موجودی با موجودی صفر که موجودی غیر صفر در مهر زمانی قبلی داشتند) تعریف می‌شود.

3.     Number of Whales یا تعداد نهنگ‌ها: به موجودی‌های منحصر به فردی که بیش از 1000 عدد بیتکوین دارند گفته می‌شود.

4.     Number of Active Entities یا تعداد موجودی‌های فعال: به موجودی‌هایی که چه به عنوان ارسال‌کننده و چه به عنوان دریافت‌کننده فعال بوده‌اند و ثبت تراکنش داشته‌اند.

 

به طور کلی باید بگویم که این شفافیت اطلاعاتی در شبکه‌ی بیتکوین است که تحلیل دیتای آنچین را بسیار جذاب کرده است و در نوع خودش بی‌نظیر است.

خرد تریدرهایی که بیتکوین می فروشند و نهادهایی با میزان بسیار بالایی کوین که موجودی کیف پول های خود را می فروشند، به دلیل تأثیر آن بر قیمت، نمی توانند در یک سطح تفسیر شوند.

هر واحد دارای ویژگی منحصر به فردی است که می تواند در مورد تفسیر ساختار یا حرکت بازار به سرمایه گذاران بدهد. برای سرمایه گذاران ضروری است که بدانند چه هستند و بدانند که سرمایه گذاران باید همیشه به چه نکاتی با توجه به نهادها توجه کنند. به عنوان مثال، در مورد ماینرها، مدیریت هزینه/درآمد و ذخیره اولویت خواهد بود در حالی که سرمایه‌گذار با حجم عظیمی از دارایی‌های دیجیتال بر حفظ ذخایر خود و تلاش برای انباشت دارایی‌های بیشتر تمرکز می‌کند.

بنابراین، از دیدگاه سرمایه گذاری، شرکت کنندگان اصلی در بلاکچین را می توان به سه نوع طبقه بندی کرد: صرافی، ماینر و نهنگ.


Entity نوع اول: صرافی

صرافی جایی است که رویدادهای معاملاتی واقعی رخ می‌دهد، که منعکس کننده بخش تقاضا یا خرید است.

قیمت بازار در نتیجه فعالیت‌های معاملاتی شکل می‌گیرد که در آن قیمت در بازار تفاهم برای خریدار و فروشنده وجود دارد. معیارهای مبتنی بر موجودیت های صرافی مانند جریان ورودی یا خروجی می‌تواند نشانه بزرگی از فعالیت‌های عمده باشد که می‌تواند کنترل کننده ریسک برای معامله‌گران هوشمند باشد. ما یک صرافی را در معیارهای خود به‌عنوان همه شرکت‌کنندگان در صرافی از جمله تریدرها/سرمایه‌گذاران تعریف می‌کنیم.

Entity نوع دوم: ماینر

ماینر با استفاده از بلاک‌های ماینینگ، عرضه در بلاکچین را کنترل می‌کند.

اگر استخرهای ماینینگ به دلایلی فعالیت های استخراج خود را تعطیل کنند، شبکه نمی‌تواند حفظ شود. از آنجایی که استخرهای ماینینگ تا جایی که می‌توانند سود می‌برند، معمولاً یک فاصله زمانی بین استخراج و کسب درآمد وجود دارد. معامله گران با مشاهده رفتارهای آنها از طریق معیا‌رهایی مانند جریان خروجی ماینرها می توانند سیگنال‌های منحصر به فردی برای کسب سود پیدا کنند. آنها به صورت دوره‌ای مقدار معینی بیتکوین را به صرافی‌ها ارسال می‌کنند، اما اگر تصمیم به فروش کوین‌های بیشتری داشته باشند، احتمالاً جریان خروجی آنها به طور قابل توجهی تغییر می‌کند.

Entity نوع سوم: نهنگ

با کنترل تقاضا و عرضه، ناکارآمدی بازار را ایجاد کرده و از آن بهره برداری می کند.

نهنگ با کنترل تقاضا و عرضه، ناکارآمدی بازار را ایجاد کرده و از آن بهره برداری می‌کند. نهنگ‌ها به طور سنتی موجودیت‌های مهمی حتی در بازارهای سهام هستند، زیرا آنها قدرت چرخش و حرکت در بازارها را دارند. استفاده از الگوهای آنها با معیارهای کریپتو کوانت برای جلوگیری از خطرات مفید خواهد بود.

برای جمع‌بندی نیز باید ذکر کنم که این داده‌های کریپتو کوانت و گلسنود برای بررسی موجودیت‌ها و انواع آن‌ها، چیزی‌ است که در سایر بازارهای مالی به این شفافیت موجود نیست.

این یک نکته بسیار مثبت برای یادگیری بیتکوین و استفاده از این داده ها برای بررسی بیشتر، عمیق‌تر و بنیادی‌تر آن است.


منبع: Glassnode Academy


برای مطالعه مطالب بیشتر از این نویسنده: توییتر / امیرمحمد جعفرزادهارسال دیدگاه جدید