داستان دیفای

دیفای یعنی امور مالی غیرمتمرکز همتا به همتا و بدون نیاز به ‌واسطه‌ها، یعنی ایجاد امکان وام‌دهی و اخذ تسهیلات، سپرده‌گذاری یا استیکینگ و ایجاد مزارع هوشمند نقدینگی که در فضای غیرمتمرکز و به‌صورت شخص به شخص و بدون نیاز به بانک انجام می‌گیرد.

صرافی‌های متمرکز مشکلات زیادی از جمله دخالت در بازار و دستکاری قیمت‌ها را دارند درنتیجه صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEXها جهت رفع مشکلات فوق و انجام تراکنش‌ها بدون واسطه به وجود آمدند.

ولی در همان ابتدا آنها با مشکل نقدینگی مواجه شدند، یعنی نقدینگی به‌اندازه کافی برای انجام تراکنش‌ها وجود نداشت، پس جمع‌کننده‌های نقدینگی به وجود آمدند.

این جمع‌کننده‌ها، نقدینگی را از منابع مختلف بررسی و بهترین قیمت‌ها را انتخاب می‌کنند، آنها نقدینگی را از چندین صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز جمع‌آوری می‌کنند و به‌این‌ترتیب درخواست تراکنش با قیمت منصفانه صورت می‌گیرد.

جمع‌کننده‌های نقدینگی با کمک اوراکل‌ها این کار را انجام می‌دهند، کلاً کار اوراکل‌ها اخذ دیتا از منابع خارج از زنجیره است یعنی وقتی ما بخواهیم قیمت را از منابع و صرافی‌های دیگری بگیریم، نیازمند اوراکل هستیم.

اما استفاده از اوراکل مشکلات خاص خودش را داشت و امکان دستکاری داده از منبع خارجی وجود داشت و اینکه وقتی ما صرفاً از یک اوراکل استفاده می‌کنیم عملاً غیرمتمرکز بودن را زیر سؤال می‌بریم و در نتیجه برای رفع این مشکل جمع‌کننده اوراکل‌ها به وجود آمدند.

جمع‌کننده اوراکل‌ها بدون نیاز به زیرساخت جدید، قیمت‌ها را از اوراکل‌های مختلف مانند لینک، باند، api3  و ... جمع‌آوری می‌کنند، در نتیجه امنیت افزایش می‌یابد چراکه اگر از یک منبع قیمت دستکاری شود سایر اوراکل‌ها متوجه دستکاری قیمت می‌شوند، ضمناً باتوجه‌به اینکه داده‌ها از چند منبع قیمتی به دست می‌آیند اطمینان از داده‌ها بیشتر می‌شود.


حال بپردازیم به نحوه بررسی و شناسایی پروژه‌های DeFi :

1.    شناسایی پلتفرم‌هایی که توان جذب نقدینگی یا TVL بیشتری دارند:

 TVL یعنی میزان منابع قفل شده روی آن پروژه، در حال حاضر شبکه‌های اتریوم و Bsc پیشتازند و پولیگان، Terra ، سولانا، آولنچ و فانتوم با رشدی سریع سعی در جذب TVL و گرفتن سهم بیشتری در بازار هستند.

 

2.    شناسایی پلتفرم یا شبکه‌هایی که برای توسعه‌دهنده‌ها و برنامه‌های دیفای جذابیت بیشتری دارند و برای توسعه اکوسیستمشان بودجه یا سرمایه یا پاداش اختصاص دادند یا قرار خواهند داد.


3.    شناسایی کراس‌چین‌هایی که می‌توانند در جمع‌آوری نقدینگی کمک کنند. دیفای بدون نقدینگی محکوم به نابودی است، کراس چین‌ها توان جمع‌آوری نقدینگی را از همه اکوسیستم دارند. مانند کازموس و پولکادات

 

4.    شناسایی دکس‌ها یا صرافی‌های غیرمتمرکزی که توان جذب نقدینگی بیشتری دارند: مانند DEXهایی که روی چند پلتفرم اجرا شده‌اند و به نقدینگی بیشتری دسترسی دارند.


5.    شناسایی دکس‌هایی که اردربوک و معاملات آپشن و فیوچرز را پشتیبانی می‌کنند. ترید بدون اردربوک و برای ریسک‌پذیرها بدون اهرم فاقد کارایی لازم است.


6.    شناسایی دکس اصلی شبکه‌هایی که رقابت زیادی بر سر تصاحب آن وجود دارد:

 در حال حاضر Uniswap روی شبکه اتریوم، Cake روی شبکه Bsc ، Quickswap روی شبکه پولیگان، Pangolin روی شبکه آولنچ و Serum روی شبکه سولانا و... دکس‌های اصلی هستند.


7.    پلتفرم‌هایی که دیفای را با استفاده از تلفن‌های همراه ممکن می‌سازند:

یعنی کلیه امور مالی غیرمتمرکز اعم از پرداخت، وام‌دهی، سپرده‌گذاری و..به‌راحتی روی اپلیکیشن موبایل را میسر می‌کنند و اخیراً کیف پول‌ها نیز قصد دارند کلیه خدمات دیفای را روی کیف پول فراهم کنند.


8.    پروژه‌های بیمه:

دیفای فقط DEXها و پلتفرم‌های وام‌دهی و استیکینگ نیست و فعلاً نوپاست و امکان هک آن وجود دارد، پروژه‌های بیمه علی‌الحساب می‌توانند ریسک را پایین بیاورند، مقدار TVL پروژه‌های برتر بیمه رو هم در نظر بگیرید.

9.    شناسایی پلتفرم‌هایی که امکان تجمیع DEFI با NFT را فراهم می‌کنند، تجمیع با NFT یعنی افزایش نقدینگی دیفای، مانند ایجاد مارکت  NFT ، امکان استفاده از NFTها به‌عنوان وثیقه، استیک، مبادله و ... این مورد نقدینگی DEFI را خیلی افزایش می‌دهد.

قابل‌ذکر است کلیه پروژه‌های فوق به‌صورت نمونه و جهت درک مطلب بیان شده‌اند و پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیستند.

برای مطالعه مطالب بیشتر از این نویسنده: توییتر / پساکریپتو


ارسال دیدگاه جدید